- laktát zinku
- glukóza
- prášek z vaječného bílku
Vlastnosti:
Mléčněkyselá podoba kovu, která je nejsnáze stravitelná v trávicím traktu. Přiměřená denní spotřeba zinku je u dospělého člověka 10 – 30 mg, pro těhotné ženy – do 30 mg, pro děti -10 mg, pro dospívající – 15 mg.
Zdrojem zinku mezi potravinami jsou především ústřice ( v tkáních ústřic dosahuje obsah zinku více než 1000 mg/kg). Velké množství tohoto kovu obsahují krevety, sledi, makrely, játra a maso zvířat, vejce, houby, obiloviny, vlašské ořechy, tykvová semena a sezamová semena.
V masných produktech je koeficient vstřebatelnosti zinku vyšší než v rostlinných produktech, protože rostlinná kyselina slučuje zinek a ostatní minerály, mění je na nevstřebatelné sloučeniny a překáží jejich vstřebání v tenkém střevě. V lidském organismu se zinek nachází v kůži, vlasech, v krvi, kostech , nehtech, v játrech, ledvinách, svalech, u mužů především v předstojné žláze a varlatech. Zinek se rychle vylučuje z organismu při fyzickém , emocionálním nebo chemickém stresu, ale též pod vlivem jedovatých látek, těžkých kovů, pesticidů a dalších znečišťovatelů životního prostředí.
Na využití tohoto kovu v organismu je nezbytné dostatečné množství žaludeční kyseliny. S věkem se množství vylučované kyseliny snižuje, což samozřejmě vede k deficitu zinku.
Spektrum působení zinku je velmi široké:
V lidském organismu se zinek zúčastňuje na aktivizaci výše než 200 fermentů, reguluje jejich strukturu.
Má vliv na chuťové pocity a apetit. Při nedostatku zinku dochází k hyperplazii (zesílení) a keratinizaci (odbourání )epitelových (povrchových ) buněk sliznicového obalu ústní dutiny. V důsledku toho se zanesou vrstvy chuťových pohárků jazyka, potrava se k nim nemůže dostat a člověk ztrácí chuťové pocity.
při nedostatku zinku se ztrácí čich
Zinek se účastní syntézy bílkovin, DNA a RNA, procesu dělení buněk, na jejich růstu a regeneraci.
Má přímý vliv na vytváření pojivového tkaniva, kloubových obalů.
Zinek se účastní růstu a vývinu organismu. Podporuje růst tělesné hmoty a kostry.
Je důležitým prvkem na podporu a zlepšení zraku, koncentruje se v oční sítnici a podporuje normální osvojení vitamínu A oční sítnicí. Znemožňuje vznik kataraktu a objevení žluté skvrny (toto onemocnění vzniká v důsledku poruchy sítnice oka a je jednou z příčin slepoty.
Zinek je silným antioxidantem.
Stimuluje růst a patří do soustavy faktorů podporujících růst nervů. Zúčastňuje se na obnově struktury nervů při jejich poškození.
Zabezpečuje rovnováhu cukru v krvi a pomáhá slinivce produkovat inzulín
Chrání játra a ledviny před chemickými toxiny.
Při nedostatku zinku se objevují alergické dermatitidy, holohlavost, uhrovitost a další kožní onemocnění.
Zinek je nutný pro normální činnost lymfatického systému, který hraje důležitou úlohu v imunitě. Podobně jako vitamín C zabraňuje virovým infekcím pokud se začne užívat Biozinek na samém začátku onemocnění.
Mobilizuje rezervy organismu v počátečních stádiích vzniku rakoviny (stimuluje výrobu bílých krvinek)
Při deficitu zinku vzniká dysplázie mléčných žláz, což vyvolává vznik mastopatie.
Zinek je důležitý zejména pro těhotné ženy s souvislosti s jeho aktivním pronikáním skrz placentu. Nedostatek zinku může vést k mnohým komplikacím v těhotenství: k potratům, toxikózám, k zastavení růstu plodu a poruše činnosti dělohy.
Zinek sehrává důležitou úlohu při tvorbě hormonů. Je nutný při produkci tymulínu – hlavního hormonu hypofýzy. Při jehož nedostatku vzniká Alzheimerova choroba (stařecká slabomyslnost), která je prakticky neléčitelná. Zinek se též účastní na produkci testosteronu (mužského pohlavního hormonu) a na tvorbě spermií. Při jeho nedostatku se může vyvinou neplodnost, zpomalení procesů pohlavního dospívání (chlapci v tomto věku trpí více než děvčata) a snížení sexuálních schopností. Zinek se shromažďuje v intersticiálních (vnitřních tkáních ) varlatech a existuje názor, že s každým výronem semena muž ztrácí množství zinku, které si vyžaduje doplnění. To je aktuální zejména u mužů, kteří mají regulérní a častý sex. Deficit zinku zapříčiňuje vývin zánětu prostaty (jedním z projevů tohoto onemocnění je časté nutkání na močení), což často vede k chirurgickému zákroku. Zinek má neméně důležitý význam i při produkci ženských pohlavních hormonů (stimuluje výrobu progesteronu a podporuje funkční aktivitu žlutého tělíska). Při jeho nedostatku se vyvíjí předmenstruační syndrom, který se projevuje bolestmi hlavy, podrážděním, zduřením a bolestivostí mléčných žláz, ale též i klimakterický syndrom s pocity návalů a horkosti.Při nedostatku progesteronu se u žen zvyšuje chuť na sladké a slané.
Zinek podporuje hojení ran a vředů, zrychluje proces epitelizace.
Účastní se na výměně alkoholu (zinek patří do složení alkoholdehydrogenázy – fermentu, který se účastní na procesech normálního rozštěpení a vyloučení produktů metabolismu etylového lihu)Při jeho nedostatku se zvyšuje predispozice k alkoholismu, ale nadměrné užívání alkoholu způsobuje veliký deficit zinku. Tím dochází ke vzniku začarovaného kruhu.
Zinek vytváří konkurenci radioaktivním prvkům, protože při nasycení organismu nezbytnými minerály se již radioaktivní prvky nebudou vstřebávat.
Brzdí proces stárnutí.
Sehrává důležitou úlohu v činnosti mozku
Glukóza
zdroj energetického materiálu. Podporuje zneškodňování a vylučování jedů z organismu. Posilňuje procesy výměny, antitoxickou funkci jater a srdeční činnost. Zvyšuje diurézu, má dezintoxikační vlastnosti.
Prášek z vaječného bílku
zdroj vitamínů.
Indikace:
1.jakékoli kožní onemocnění, tedy i psoriáza, uhrovitost,…
2. na rychlé zahojení jakýchkoli ran, tedy i pooperačních. Na zlepšení průběhu obnovy po operaci se doporučuje začít s užíváním zinku ještě před operací.
3. hojení jakýchkoli vředů, patří sem vředové onemocnění žaludku a dvanáctníku, hojení trofických vředů u diabetiků a při křečových žilách, rychlé hojení popálenin
4. V kosmetice, protože podporuje elasticitu kolagenu kůže, zlepšuje stav vlasů a nehtů, má omlazující efekt
5. Léčba a profylaxe mužské a ženské neplodnosti,impotence u mužů, dysfunkce vaječníků u žen
6. prostaty, adenom prostaty, aktivní pohlavní život.
7. Léčba a profylaxe předmenstruačního a klimakterického syndromu
8. předcházení komplikacím těhotenství, do toho patří ranní nevolnosti, toxikózy, potraty, hypotrofie plodu (zpomalení růstu a vývinu), poruchy činnosti dělohy
9. při hypoimunních stavech – chřipka
10. V rámci komplexní léčby zhoubných nádorů a AIDS, zejména v počátečních stádiích choroby
12. Onemocnění zrakových orgánů, tedy i diabetická retinopatie, žlutá skvrna, katarakt, krátkozrakost a vlčí tma
13. profylaxe a spolu s jinými prostředky a léčba cukrovky, podpora normální hladiny cukru v krvi, postupné snížení dávek inzulínu
14. nemoci jater a ledvin
15. diarea jakéhokoli původu, tedy i dyzentérie, protože při průjmech dochází k rychlé ztrátě zinku. Další onemocnění tenkého a tlustého střeva, Krohnova choroba
16. na korekci váhy
17. profylaxe a léčba hypertenze, aterosklerózy, léčení zvýšeného cholesterolu a dalších srdečně-cévních onemocnění
18. zánětlivé onemocnění kloubů, zachování pružnosti kloubů ve stáří
19. při pobytu v ekologicky nevhodných podmínkách, ale též v práci, která je spojena s průmyslovými škodlivinami
20. Při stresových situacích
21. profylaxe radiačního poškození organismu
22. vegetariánské stravování a během půstů
profylaxe a léčba alkoholismu
Kontraindikace:
Nedoporučeno lidem s alergií na vaječný bílek!! Jiné nebyly zjíštěny.
Užívání a dávkování:
Užívat během maximální aktivity meridiánu ledvin od 17 do 19. hodiny nebo trojitého ohřívače od 21. do 23 hodiny, zapít sklenicí teplé vody.
Dětem do 10-ti let 1 – 2 kapsle denně
Dětem od 10-ti let a dospělým 2 – 4 kapsle denně
Při déletrvajícím a komplikovaném onemocnění je možné dávku zvýšit až na 6 – 8 kapslí denně. Dávku a délku je nutno volit individuálně.