K
U
R
Z
Y
S
E
M
I
N
Á
Ř
E

Pět elementů:

Je symbolem vesmírných cyklů, cyklu života, energetických vazeb, vztahů orgánů a těla, zrodu a zániku.

Doporučení pro období “Oheň”

Pět elementů

 

Oheň

– období léta 15. 5. - 14. 7.
 • orgány srdce, tenké střevo, osrdečník/ trojitý ohřívač
Oheň je spjat s Jihem, odkud k nám prodí teplo. Přemíra tepla ( ohně ) neprospívá nikomu zvláště s pracovním vytížením. Oheň představuje naše dospívání, aktivitu. Do tohoto elementu také přináleží mozek a mícha. Znáte pořekadlo - „ přemýšlí, až se mu kouří z hlavy“. Barva ohně je červená. Chuť hořká, ale všeho moc škodí. Teplo a přísun minerálů nám pomáhá vysušit hleny v těle. Může se stát, že v létě začneme mít rýmu nebo kašel, to je v pořádku, tělo se čistí, nepotlačuj tyto příznaky, ale trochu zvyš dávky minerálů a nechej tělíčko pracovat. S minerály to nepřeháněj ať si nevysušíš ledviny ( začnou bolet ). Zrdcadlem srdce je jazyk a obličej. V tomto období bychom se měli více smát a dopřát si hodně radosti – i když v dnešní době je to vzácné, ale každý strůjcem svého štěstí.   Tiens doporučuje: Biokalcium ve všech podobách, Biozinek, Spirulínu, San Gao, Cholikan, Antilipidový čaj.   Trochu více Srdce – náš nejkrásnější orgán, najdeme v něm i všechny naše emoce – lásku, strach, nenávist, něhu, odpuštění, závist aj. Záleží na nás, které emoce ovlivní srdíčko.
 • na páteři – 5 hrudní obratel
 • největší aktivita – 11 – 13h – neměli bychom jíst – vím, že je to proti našim zvykům, ale jídlem v této době více zatěžujeme funkci srdce.
 • srdce řídí cévy, žíly, žilky
 • srdce zatepluje slezinu – srdce řidí dráhu krve, slezina tvorbu a oběh krve.
 • srdce ovládá plíce.
 • v srdci také žije naše duše – poruchy srdce, jsou poruchy duše, ta pláče. Nespavost, mnoho snů, duševní neklid, otupělost,malátnost, výpadky vědomí, cévy se uvolňují, kornatí, je snížená průchodnost, nedokrvování, srážení krve.
 • při nedostatku energie v srdci je pleť bledá, když je srdce zdravé,  tváře jsou červené, pokožka svěží a lesklá.
 • citem srdce je radost.
 • tekutinou je pot, ten je spojen s krví. Velké pocení vede k úbytku krevní tekutiny a energie srdce, objevuje se bušení srdce. Lidé, kteří se často potí by neměly brát hořké a suché léky, neboť ty poškozují srdce, to se mimochodem týká i často reklamovaného typu másla - Alfa.
 • Čchi srdce je spojeno s létem – lidé by se měli radovat a užívat si sluníčka, nálada by měla být radostná. Kdo se protiví létu, poškozuje srdce a na podzim se může stát, že bude churavět.
Osrdečník – je obal srdce. Podle čínské medicíny plní úlohu ochánce srdce, zachytává vnější, resp. vnitřní škodlivé činitele – horkost, chlad, a brání proniknutí do srdce. Osrdečník je strážce srdce.   Tenké střevo
 • 13 -15h
 • je párový orgán srdce
 • uchovává největší podíl imunity
 • přijímá rozloženou potavu ze žaludku a dále ji rozděluje na čisté a kalné. Srdce je podporuje tím, že dodává čchi jang, tím umožňuje střevu transformaci potravy.
 • Tenké střevo produkuje čistou esenci – energie sleziny ji dopravuje do plic, tam se smíchá s krví a doplňuje srdce.
 • Když má srdce mnoho čchi, přesune ji do tenkého střeva, přehřátím srdce vzniká – pálení při močení, zrudnutí moče, - je třeba pročistit srdce.
 • V opačném případě jde čchi ze střeva do sdrce a vzniká – bušení srdce, afty na jazyku, zrudnutí jazyka – vypustit horkost ze střev.
 • Poruchy tenkého střeva – např.: hučení v uších, bolesti břicha a zad, poruchy močení – bolestivé, krev v moči, plynatost, anemie. Psychické – neschopnost rozhodování, úzkost....
Trojitý ohřívač
 • reguluje tělesnou teplotu, ovládá lymfatický systém a imunitní systém
 • poruchy – termoregulace, lymfy,oběhové, zadržování tekutin a toxínů, poruchy imunity, alergie ….
 

Země

 Naše matka živitelka i ničitelka, tak jako žena. K prvku Země náleží z našich orgánů Slezina a Žaludek. Také nás tyto orgány vyživují.DSC_0114 Slezina řídí maso, snad i proto nás mohou častěji bolet svaly a páteř. Nebo se tato bolest objeví více k podzimu. Její hodiny – 9-11h ( skvělé dát si něco sladkého ) Slezina má ráda žlutou barvu. Takže pokud máte se slezinou problémy, používejte žluté barvy. Zdraví sleziny ukazují rty a vývodem jsou ústa. Slezina je citlivá na vlhkost. Slezina ovládá ledviny a podporuje plíce. Potrava putuje do žaludku a slezina získanou energii dopravuje do plic, i když se říká, že do všech orgánů. Hlavním úkolem sleziny spolu s žaludkem, je řídit trávicí proces. Napomáhá rozkládat potravu a část z ní přeměňovat na esenci a tu rozvádět do těla. Tato esence obnovuje krev, proto slezina také odpovídá za tvorbu krve a je hybnou životní silou. Také udržuje rovnováhu mezi přijmem a výdejem tekutin. Proto jí škodí nadměrný příjem tekutin a vytvářejí se otoky. Vodnaté opuchliny jsou způsobeny prázdnotou ledvin a sleziny. Když je oslabena slezina je oslabena i krev, tím také ostatní orgány- závratě, mžitky před očima, bledá tvář, krvácení z nosu, silná menstruace, krev ve stolici a moči, krevní podlitiny aj. Slezina také udržuje vnitřní orgány na svém místě, tlakem je jakoby nadnáší a brání tomu, aby klesly dolů. Posílá energii – čchi nahoru do plic, k srdci azž do mozku a vyživuje smyslové orgány. Poruchy sleziny – nažloutlá tvář, časté krkání, intenzivní přemýšlení, přebíraní se v jídle, nadýmíní, pocit plnosti, špatné trávení, bolesti kloubů, únava, ospalost, ochablost končetin, vystupování žaludečních šťav, průjmy,hemeroidy, poklesnutí orgánů – žaludku, ledvin, dělohy, bolest pod žebry. Žaludek – přjímá potravu a rozmělňuje. Pak ji přebírá tenké střevo k dalšímu zpracování. Jeho čas – 7-9h Žaludek ukazuje jazyk. Žaludek se skládá ze tří částí : - žaludeční vchod - střední žaludeční dutina - spodní žaludeční část Fyzické a psychické poruchy – všechny žaludeční prblémy, dvanácterníkové vředy, kýla, problémy s vahou, afty, anorexie, vaječníkové cysty, fybridní nádory, problémy v myšlení, žádné plány, nápady, názory, létání v oblacích a mnoho dalšího.  
 

Kov

Ke kovu náleží z našich orgánů Plíce a Tlusté střevo.DSC_0137 Plíce řídí pokožku, vývodem je nosík, období podzimu, zdraví ukazuje ochlupení, barvu mají rádi bílou a chuť je pálivá. Plíce řídí dýchání a čchi v těle, podporují srdce v řízení oběhu krve. Plíce vyživují vodu ledvin. Jejich čas - 3-5hodina ranní. Plíce leží v těle nejvýše ze všech orgánů. Jelikož se nachází v blízkosti „ vládce – srdce“, mluví se o nich jeko o „ kancléři – nejvyšším hodnostáři“. Plíce podporují, doplňují a regulují čchi všech orgánů. Děje se to dvěma způsoby:
 • jsou místem, kde se rodí čchi – smíchá se energie ze vzduchu s energii z potravy, kterou slezina dopravuje do plic. Místo, kde se smíchají je střed hrudi. Jedna část energie proudí do hrtanu a podíli se na dýchání a další vstupuje do srdce – aorty a krevního oběhu a odtamtud do celého těla, aby jej vyživovala, zahřívala a zásobovala energií.
 • Plíce dýcháním udržují v chodu celý organismus a regulují ho.Jestli-že se oslabí chod plic, oslabí se také celý chod těla.
Plíce se také podílejí na pohybu a vylučování tekutin. A to dvěma způsoby: 1 – rozptylováním – tekutiny se v krátkém čase dostávají do organismu,tím jej zavlažují, vyživují a chrání, jejich nadbytek vylučují potem. 2 – filrtováním – tekutiny klesají dolů do ledvin a močového měchýře a mění se na moč. Plíce dopravují na povrch výživu, tekutiny a krev, a díky tomu je pokožka vyžívována, prokrvená a vlhká. Plíce řídí také hlas – harmonická energie plic dělá hlas zvučným a jasným. Při prázdnotě plic je hlas tichý a slabý. Přip přeplněnosti je drsný a silný. Nedostatečnost plic – oslabení dechu ( jsou oslabeny i ledviny ), samovolné pocení, vysušení pleti, dušnost, ouchliny, suchý kašel, návaly horka, rudý jazyk, ochablost v pase a kolenou, menstruační problémy, poluce, zácpa, průjem, astma, zatuhnutí v oblasti prsou, ekzémy, suchá kůže, skvrny ajiné. Tlusté střevo Jeho čas je 5-7hodina ranní. Řídí přepravu kalů – plíce pomáhají Poruchy tlustého střeva – zácpa nebo průjem, kručení v břiše,, zvýšená sekrece hlenu, bolesti břicha, krev ve stolici, dušnost, kašel, syndrom dráždivého tračníku, negativní myšlení, neschopnost odprostit se od problému, deprese, stažení se do izolace, sebepodceňování aj.
 

Voda

Životodárná tekutina, bez ní by veškerý život zahynul.DSC_0020 K prvku Voda náleží orgány - Ledviny a Močový měchýř. Období vody je zima, vadí jim chlad, barvu má ráda černou, chuť slanou, vývodem jsou uši a stav nám ukazují vlasy. Řídí kosti. Čas ledvin - 17-19h Východní moudrost říká, že v ledvinách se uchovává naše životní síla - esence Ting. S ní přicházíme na tento svět. Známe přísloví „ každý má svou svíci, která hoří“. Esence Ting je vyráběna dvěma způsoby: 1 – vrozená čchi – základ pro rozmnožování 2 – z potravy – napomáhá růstu a vývoji – zrození, růst, dospělost, stáří, smrt. Vývoj člověka je v časových intervalech – u žen co 7let a u mužů co 8let – jež souvisejí ze sílením a slábnutím ledvin. Po narození energie ledvin sílí. Od 35let čchi ledvin slábne. Ledviny a močový měchýř regulují tekutiny v těle. Oddělují kalné od čistého, ledviny řídí otvírání a zavírání močového měchýře. Ledviny podporuí tvorbu krve, podorují obranyschopnost proti vnějším vlivům. Pomáhají plicím dýchat. Řídí kosti – rodí kostní dřeň a zuby, ovlivňují mozek – inteligenci člověka. Vývodem ledvin jsou uši, konečník a močová trubice. Tekutinou jsou sliny. Citem ledvin je strach, obavy, bázlivost. Slabost ledvin – opožděný vývoj, předčasné stárnutí,měkké kosti,časté zívání, podléhání strachu, škytání, bolesti v podbřišku, studené chodidla, snížená chuť k jídlu, nadýmání, vodnaté otoky, duševní vyčerpanost,studené bolesti v kříži a kolenou, porucha močení, silná mensruace, náklonnost k potratům, předčasná ejakulace, závratě, hučení v uších, krátký dech, řídnutí kostí, hormonální a endokrynní poruchy, sexuální potíže, vyčerpanost, zvýšený sklon k úrazům, vrozené a dědičné choroby, norozhodnost, strach, fóbie, netrpělivost, zapomětlivost aj. Močový měchýř Jeho čas je od 15-17hodin. Uskladňuje moč, hospodaří s vodou v těle, je v sounaležitosti se zuby, kostmi, vlasy, ušima, páteří a autonomním nervovým systémem. Když je oslaben způsobuje – potíže s močením, zvětšení prostaty, choroby kostí, zubů, šedivění a vypadávání vlasů, závratě, bolesti v kříži, neklid, bázlivost, nesmělost, ustrašenost, lehkovážnost, nedbalost.  
 

Dřevo

Dle čínské filozofie pěti prvků počíná vliv tohoto období dnem 14.2. a končí opět 14. 5.

Dřevo je symbolem jara. Jaro můžeme považovat za období znovuzrození, obnovy, čistoty. V tomto období lidé také slaví svátky Velikonoc, jejich symbolem jsou zajíčci a vajíčka – v ženském cyklu, tyto symboly znamenají plodnost, nový život. Tak jak se na jaře uklízí v domácnosti, na zahradách, tak bychom si měli uklidit také uvnitř svého těla. Symbol Dřeva uzce souvisí s našimi orgány – jatra ( jinový orgán) a žlučník ( párový jangový orgán). Světová strana - východ. Barva nám prospívá zelená, které je v přírodě nejvíc. Chuťové buňky bychom měli podráždit něčím kyselým, ale všeho moc škodí. A jak je našim jatýrkám po zimě? Poznáte to podle nehtů, zraku, šlach, vazů a svalů. Pozor na silnou zátěž! Také by něco z toho mohlo rupnout – jako důkaz, že jsou játra oslabená, ale to by se vám asi nelíbilo. Raději to nezkoušejte a udělejte si jarní očistu – detoxikaci po zimě. To bývá příjemnější a rozhodně vám to neublíží. Spíš naopak. Do očisty zahrňte i emoce – lekavost, prchlivost, rozhodnost a hněv. Nahromaděný vztek prostě vykřičte. Ne na partnera či partnerku :-), ale udělejte to jako např. ten švec z pohádky o pyšné princezně – vyběhněte na kopec a pořádně nahlas si zazpívejte:-). Časové denní rozmezí - Játra – 1 – 3 h Žlučník – 23 - 1h Doporučujeme : Dvojitou celulózu, Chitosan, Cordyceps, Vejkan, Tablety vnitřní krásy, Biokalcium, Antipidový i Slimming čaje, Ikan, Digest, hodně pohybu na čerstvém vzduchu ( ale ne ve městě :-) ), magnetický pás na hubnutí a hlavně hodně pít, nejlépe ozónovou vodu. Produkty vysvětleny v sekci TIENS. Trochu více: Játra uchovává a reguluje množství krve v těle a citový život. Játra jsou matkou srdce a dítětem ledvinám, ovládají slezinu. Podporují tvorbu a vylučování žluče – tím je žlučník podřízeným orgánem jater. Poruchy jater a žlučníku (a tím i následných orgánů, vše se vším souvisí) - závratě, sucho v krku, podrážděnost, únava, třes a křeče v končetinách, bolesti zad, nedoslýchavost, bolesti hlavy, lámavé nechty, problémy s očima, bolesti pod žebry, tlak na hrudi, nadýmání, nechutenství,časté brkání, zvracení, kašel, chuť na kyselé, bolesti v podbřišku, pocity pálení v dlaních, na chodidlech a na hrudi, poluce (samovolný výtok semene),menstruační poruchy, potíže s usínáním, noční buzení, žaludeční problémy aj. V psychice – deprese, pochybování, neveselá nálada, negace, plačtivost, vzdychání, podrážděnost, hněv, nervozita, výbuchy, agrese, nekontrolovatelné pobíhání aj. Ještě váháš? Zkus se hlouběji zamyslet. Když si uklidím a vyčistím vnitřní tělo, připravím si jej pro růst a krásu. Ach, jak je mi blaženě.