K
U
R
Z
Y
S
E
M
I
N
Á
Ř
E

Pět elementů:

Je symbolem vesmírných cyklů, cyklu života, energetických vazeb, vztahů orgánů a těla, zrodu a zániku.

Doporučení pro období “Oheň”

Země

 Naše matka živitelka i ničitelka, tak jako žena.

K prvku Země náleží z našich orgánů Slezina a Žaludek. Také nás tyto orgány vyživují.DSC_0114

Slezina řídí maso, snad i proto nás mohou častěji bolet svaly a páteř. Nebo se tato bolest objeví více k podzimu.
Její hodiny – 9-11h ( skvělé dát si něco sladkého )
Slezina má ráda žlutou barvu. Takže pokud máte se slezinou problémy, používejte žluté barvy. Zdraví sleziny ukazují rty a vývodem jsou ústa. Slezina je citlivá na vlhkost.

Slezina ovládá ledviny a podporuje plíce. Potrava putuje do žaludku a slezina získanou energii dopravuje do plic, i když se říká, že do všech orgánů.
Hlavním úkolem sleziny spolu s žaludkem, je řídit trávicí proces. Napomáhá rozkládat potravu a část z ní přeměňovat na esenci a tu rozvádět do těla. Tato esence obnovuje krev, proto slezina také odpovídá za tvorbu krve a je hybnou životní silou.
Také udržuje rovnováhu mezi přijmem a výdejem tekutin. Proto jí škodí nadměrný příjem tekutin a vytvářejí se otoky. Vodnaté opuchliny jsou způsobeny prázdnotou ledvin a sleziny.
Když je oslabena slezina je oslabena i krev, tím také ostatní orgány- závratě, mžitky před očima, bledá tvář, krvácení z nosu, silná menstruace, krev ve stolici a moči, krevní podlitiny aj.

Slezina také udržuje vnitřní orgány na svém místě, tlakem je jakoby nadnáší a brání tomu, aby klesly dolů.
Posílá energii – čchi nahoru do plic, k srdci azž do mozku a vyživuje smyslové orgány.

Poruchy sleziny – nažloutlá tvář, časté krkání, intenzivní přemýšlení, přebíraní se v jídle, nadýmíní, pocit plnosti, špatné trávení, bolesti kloubů, únava, ospalost, ochablost končetin, vystupování žaludečních šťav, průjmy,hemeroidy, poklesnutí orgánů – žaludku, ledvin, dělohy, bolest pod žebry.
Žaludek – přjímá potravu a rozmělňuje. Pak ji přebírá tenké střevo k dalšímu zpracování.
Jeho čas – 7-9h
Žaludek ukazuje jazyk.
Žaludek se skládá ze tří částí :
- žaludeční vchod
- střední žaludeční dutina
- spodní žaludeční část

Fyzické a psychické poruchy – všechny žaludeční prblémy, dvanácterníkové vředy, kýla, problémy s vahou, afty, anorexie, vaječníkové cysty, fybridní nádory, problémy v myšlení, žádné plány, nápady, názory, létání v oblacích a mnoho dalšího.