K
U
R
Z
Y
S
E
M
I
N
Á
Ř
E

Pět elementů:

Je symbolem vesmírných cyklů, cyklu života, energetických vazeb, vztahů orgánů a těla, zrodu a zániku.

Doporučení pro období “Oheň”

Voda

Životodárná tekutina, bez ní by veškerý život zahynul.DSC_0020

K prvku Voda náleží orgány – Ledviny a Močový měchýř.

Období vody je zima, vadí jim chlad, barvu má ráda černou, chuť slanou, vývodem jsou uši a stav nám ukazují vlasy. Řídí kosti.

Čas ledvin - 17-19h

Východní moudrost říká, že v ledvinách se uchovává naše životní síla - esence Ting. S ní přicházíme na tento svět. Známe přísloví „ každý má svou svíci, která hoří“.

Esence Ting je vyráběna dvěma způsoby:

1 – vrozená čchi – základ pro rozmnožování

2 – z potravy – napomáhá růstu a vývoji – zrození, růst, dospělost, stáří, smrt.
Vývoj člověka je v časových intervalech – u žen co 7let a u mužů co 8let – jež souvisejí ze sílením a slábnutím ledvin.

Po narození energie ledvin sílí. Od 35let čchi ledvin slábne.

Ledviny a močový měchýř regulují tekutiny v těle. Oddělují kalné od čistého, ledviny řídí otvírání a zavírání močového měchýře. Ledviny podporuí tvorbu krve, podorují obranyschopnost proti vnějším vlivům. Pomáhají plicím dýchat. Řídí kosti – rodí kostní dřeň a zuby, ovlivňují mozek – inteligenci člověka.
Vývodem ledvin jsou uši, konečník a močová trubice. Tekutinou jsou sliny. Citem ledvin je strach, obavy, bázlivost.

Slabost ledvin – opožděný vývoj, předčasné stárnutí,měkké kosti,časté zívání, podléhání strachu, škytání, bolesti v podbřišku, studené chodidla, snížená chuť k jídlu, nadýmání, vodnaté otoky, duševní vyčerpanost,studené bolesti v kříži a kolenou, porucha močení, silná mensruace, náklonnost k potratům, předčasná ejakulace, závratě, hučení v uších, krátký dech, řídnutí kostí, hormonální a endokrynní poruchy, sexuální potíže, vyčerpanost, zvýšený sklon k úrazům, vrozené a dědičné choroby, norozhodnost, strach, fóbie, netrpělivost, zapomětlivost aj.
Močový měchýř
Jeho čas je od 15-17hodin.
Uskladňuje moč, hospodaří s vodou v těle, je v sounaležitosti se zuby, kostmi, vlasy, ušima, páteří a autonomním nervovým systémem.
Když je oslaben způsobuje – potíže s močením, zvětšení prostaty, choroby kostí, zubů, šedivění a vypadávání vlasů, závratě, bolesti v kříži, neklid, bázlivost, nesmělost, ustrašenost, lehkovážnost, nedbalost.